Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Kalendarium

Zobacz najciekawsze wydarzenia z ostatnich 15 lat. 

2004

24 stycznia – na Marsie wylądował łazik Opportunity, którego celem było dokładne zbadanie przeszłości Czerwonej Planety. Został zaprojektowany tak, by wytrwać tam 90 dni.

1 maja – punktualnie o północy Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, Słowacją, Słowenią oraz Węgrami stała się członkiem Unii Europejskiej. Nigdy wcześniej tak wiele państw nie weszło do Wspólnoty jednocześnie.

31 lipca – w Warszawie otwarto Muzeum Powstania Warszawskiego. Przed wojną w tym samym budynku mieściła się Elektrownia Tramwajów Warszawskich. Być może dlatego udało się stworzyć wystawę, która po dziś dzień elektryzuje setki tysięcy zwiedzających rocznie.

13-29 sierpnia – odbyły się Igrzyska Olimpijskie w Atenach. Polska ekipa wróciła z nich z dziesięcioma medalami, w tym trzema złotymi.

2005

2-24 października – trwał piętnasty Międzynarodowy Konkurs Chopinowski. Pierwszy raz od 30 lat zwyciężył w nim Polak.

1 maja – oficjalnie zaczęła działać agencja Frontex. Jej zadaniem jest czuwanie nad bezpieczeństwem zewnętrznych granic Unii Europejskiej. Obecnie Frontex ma swoją siedzibę w Warszawie przy, a jakże, pl. Europejskim.

2006

9 czerwca-9 lipca – w Niemczech odbyły się Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej, czyli Mundial. Mistrzami świata zostali Włosi.

24 sierpnia – astronomowie odebrali Plutonowi zaszczytny tytuł planety, nazywając go planetą karłowatą. Tym samym nasz Układ Słoneczny zaczął składać się z ośmiu, nie dziewięciu, planet.

2007

1 stycznia – doszło do kolejnego rozszerzenia Unii Europejskiej. Tym razem europejską rodzinę zasiliły Bułgaria i Rumunia.

9 stycznia – w Stanach Zjednoczonych zaprezentowano rewolucyjny smartfon z charakterystycznym logo nadgryzionego jabłka. Niedługo potem na całym świecie z naszych kieszeni zaczęły znikać tradycyjne telefony komórkowe, zastępowane urządzeniami z dotykowymi, kolorowymi ekranami.

21 grudnia – niezwykle ważna data dla miłośników swobodnego podróżowania. Polska weszła do strefy Schengen, dzięki czemu nasze granice z państwami Unii odeszły w niepamięć. A do zagranicznej podróży w ramach UE potrzebny jest tylko dowód osobisty.

2008

8-24 sierpnia – tym razem Igrzyska Olimpijskie zorganizowano w Pekinie. Świat zachwycał się wtedy tamtejszym stadionem olimpijskim, któremu nadano kształt gniazda. Polscy sportowcy wrócili do kraju z jedenastoma medalami, w tym czterema złotymi.

10 września – na granicy Francji i Szwajcarii, głęboko pod ziemią, uruchomiono jedną z największych maszyn, jakie kiedykolwiek zbudował człowiek. Mowa tu o Wielkim Zderzaczu Hadronów, czyli urządzeniu do badania rozmaitych zjawisk fizycznych, dzięki któremu możemy poznać tajemnice (wszech)świata.

2009

1 stycznia – Słowacja przyjęła euro. Tym samym stała się drugim po Słowenii krajem słowiańskim, który dołączył do grona państw ze wspólną walutą.

11 lutego – w Polsce zakończył się obowiązkowy pobór do wojska. Od tej pory, aby zostać żołnierzem, trzeba mieć na to chęć. Jeśli tej chęci brak, po komisji wojskowej jest się „z automatu” przeniesionym do rezerwy.

2010

4 stycznia – otwarto najwyższy budynek świata, czyli Burj Khalifa w Dubaju. Jego wysokość to 828 m, ale już teraz w Arabii Saudyjskiej powstaje budynek o wysokości powyżej kilometra! Co ciekawe do otwarcia Burj Khalifa najwyższa konstrukcja świata stała w… Polsce. Był to maszt radiowy w Konstantynowie w powiecie płockim, który mierzył 646 m. Maszt zawalił się w 1991 r.

2011

1 lipca – rozpoczęła się pierwsza w historii polska prezydencja w Unii Europejskiej. Jednym z najważniejszych zadań naszego kraju było podpisanie traktatu, dzięki któremu do Unii Europejskiej mogła wejść Chorwacja. Zadanie zakończyło się sukcesem.

31 października – na świat przyszedł 7-miliardowy człowiek. Tak przynajmniej wynika z danych Organizacji Narodów Zjednoczonych. W jakim kraju urodził się obywatel numer 7 000 000 000? Dokładnie nie wiadomo, ale najprawdopodobniej w Indiach, na Filipinach albo w Rosji.

2012

8 czerwca-1 lipca – wielkie święto miłośników piłki nożnej – w Polsce i na Ukrainie rozegrano Mistrzostwa Europy w tej dyscyplinie, czyli po prostu EURO 2012. Organizacja wydarzenia została uznana za ogromny sukces obu państw.

27 lipca-12 sierpnia – po raz trzeci w historii gospodarzem Igrzysk Olimpijskich został Londyn. Podczas rozgrywek Polacy zdobyli jedenaście krążków, w tym trzy złote.

21 grudnia – świat w napięciu oczekiwał tzw. przebiegunowania Ziemi, które miało zakończyć istnienie gatunku ludzkiego. Wszystko w związku z tajemniczym końcem kalendarza Majów. Na szczęście ludzkość nie wyginęła.

2013

15 lutego – mieszkańców rosyjskiego Czelabińska spotkało kosmiczne wydarzenie – nad ich miastem rozpadł się tzw. bolid, czyli bardzo jasny meteor. O zdarzeniu mówił cały świat, zarejestrowały je też choćby popularne w Rosji samochodowe kamerki.

1 lipca – Chorwacja stała się członkiem Unii Europejskiej.

2014

21 września – ogromna radość w świecie sportu. Polska reprezentacja została mistrzem świata w siatkówce mężczyzn. Ten siatkarski sukces został osiągnięty po meczu z Brazylią w katowickim Spodku.

2015

11 marca – bawarscy archeolodzy wykopali najstarsze precle świata. Spalony wypiek został znaleziony podczas badań… wychodka z XVIII w., co świadczyć może o tym, iż trafił tam wrzucony przez piekarza niezadowolonego ze swej pracy.

2016

8-9 lipca – polska stolica gościła szczyt NATO. Choć to wydarzenie wiązało się z ogromnymi utrudnieniami komunikacyjnymi, warszawiacy zostali wynagrodzeni spektakularną powietrzną defiladą. 

5-21 sierpnia – pierwsze w historii Igrzyska Olimpijskie rozegrane w Ameryce Południowej - w Rio de Janeiro. Polacy po raz kolejny powrócili z jedenastoma medalami. Dwa z nich były krążkami złotymi.

2017

12 września – kolejna rewolucja w świecie urządzeń mobilnych, choć może mniej spektakularna niż ta sprzed dziesięciu lat. W Stanach Zjednoczonych został zaprezentowany charakterystyczny telefon z wcięciem w ekranie (znów spod znaku nadgryzionego jabłka), który zapoczątkował nowy trend we wzornictwie smartfonów.

2018

30 września – polscy siatkarze kolejny raz zostali mistrzami świata. I to po raz kolejny po starciu z Brazylią. Wygląda na to, że zwycięstwo weszło naszej drużynie w krew. 

11 listopada – obchodziliśmy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Stylizowany napis „niepodległa”, który towarzyszył obchodom, zapewne na długie lata zapadnie w pamięć Polakom. 

26 listopada – Polacy wylądowali na Marsie! No, może nie dosłownie, ale za pośrednictwem urządzenia uczestniczącego w misji InSight, opracowanego w naszym kraju. Maszyna o wdzięcznej nazwie Kret pomoże naukowcom dowiedzieć się więcej o historii Czerwonej Planety.

2019

15 stycznia – odbyła się wystawa prac nadesłanych na konkurs na rozbudowę Muzeum Powstania Warszawskiego. Budynek wzbogaci się o nowy przeszklony pawilon wejściowy, który ułatwi obsługę tłumu turystów.

13 lutego – marsjański łazik Opportunity uległ awarii po burzy piaskowej. Tym samym jego misja przewidziana na 90 dni zakończyła się po piętnastu latach.

26 marca – Parlament Europejski zdecydował, że nielubiana przez Europejczyków zmiana czasu z letniego na zimowy i odwrotnie już w 2021 r. przejdzie do historii. Każde z państw Unii Europejskiej zdecyduje samo, czy chce na stałe wprowadzić czas letni czy zimowy.

1 maja – Polska świętowała swoje 15-lecie w Unii Europejskiej - czas wyzwań i niesamowitych przemian naszego kraju, które możecie zobaczyć na tej stronie.