Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Historia jednego pomysłu

„Historia jednego pomysłu” pod takim hasłem odbyła się konferencja z udziałem ministra inwestycji i rozwoju Jerzego Kwiecińskiego oraz przedsiębiorców, którzy zrealizowali swoje pomysły dzięki Funduszom Europejskim.

minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński z przedsiębiorcami, którzy zrealizowali swoje pomysły dzięki Funduszom Europejskim

"W ciągu 15 lat Polska pozyskała z unijnego budżetu ponad 163 mld euro, czyli trzy razy więcej niż wpłaciliśmy. Dziś jednak nie chce mówić o liczbach, a pokazać przykłady osób, którym fundusze unijne dały szanse i zmieniły życie. Fundusze unijne to coś więcej niż kilometry asfaltu i rur, za każdym wydanym euro stoi człowiek i jego historia. Stąd tytuł naszego dzisiejszego spotkania „Historia jednego pomysłu" – powiedział na rozpoczęcie minister Kwieciński.

Spotkanie było również poświęcone Programowi Dostępność Plus.

"Program to nie tylko pieniądze, przeznaczone na likwidację barier architektonicznych, które w dużej części pochodzą z funduszy europejskich, ale też próba zmiany myślenia o osobach niepełnosprawnych. Zaznaczamy, że NiepełnoSPRawność  to nie jest niepełnoPRawność" – podkreślił minister Kwieciński.

Na spotkanie zostały zaproszone trzy firmy: Kross, BrainTech oraz Intonavi, które zaprezentowały innowacyjne pomysły, zrealizowane przy wsparciu z Unii Europejskiej.

Konferencja była poprzedzona trzema pytaniami, które zostały postawione odbiorcom na profilach ministerstwa w mediach społecznościowych. Odpowiedzi na nie zostały udzielone podczas spotkania.  

Czy rower może być jak bolid Formuły 1?

Fundusze unijne pozwoliły producentowi rowerów Kross stworzyć lekkie i wytrzymałe ramy rowerowe z włókna węglowego. Z tego materiału są również wykonane bolidy Formuły 1.

Firma Kross dostała dofinansowanie na projekt „Opracowanie innowacyjnej pilotażowej linii do produkcji kompozytowych ram rowerowych na bazie włókna węglowego”. Dofinansowanie pochodziło z Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.

Czy można mówić, nie używając ust?

Firma BrainTech z pomocą wsparcia unijnego udowodniła, że to możliwe. Stworzyła system umożliwiający komunikację bez pośrednictwa mięśni, jedynie za pomocą fal mózgowych.

Projekt „Interfejs mózg-komputer” dostał dofinansowanie z Programu Inteligentny Rozwój.

Czy budynek może mieć wbudowaną nawigację?

Okazuję się, że tak! Technologia GPS świetnie prowadzi po zewnętrznych terenach. Problem zradza się gdy osoba niewidoma próbuje poruszać się w wewnątrz budynku. Z pomocą przychodzi nawigacja wewnętrzna stworzona prze firmę Intonavi, która doprowadza do danego miejsca w budynku.

Firma Intonavi skorzystała ze wsparcia Funduszy Europejskich za pomocą Inkubatora Innowacyjności w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej w Krakowie.